![]() |
Cena: 15,00 zł Cena promocyjna: 2,95 zł Poleć znajomemu\ |
Wisiorek z serca peruwiańskich Andów. Wisiorek ma przymocowany czarny sznureczek. Uwaga - wisiorki są przecenione z powodu wad. Wada przeważnie polega na tym, że sznurek w miejscu łączenia jest zgrubiały, mogą również występować zarysowania i nierówności we wzorze.
Krzyż andyjski, inaczej nazywany "chacana", jest symbolem często powtarzającym się w rdzennej kulturze ludów andyjskich i na terytoriach dawnego Imperium Inków. Ma formę krzyża z nałożonym kwadratem, razem ma 12 wierzchołków. W innych kulturach świata ten kształt nosi miano Drzewa Życia.
Krzyż w swoim przesłaniu odnosi się do Słońca i Krzyża Południa, jednak jego kształt, przypominający piramidę schodkową z czterema stronami i kolistym wnętrzem, ma też i głębsze znaczenie - wyrażenie jedności pomiędzy tym co na górze i na dole, pomiędzy Ziemią i Niebem, pomiędzy człowiekiem i wyższymi mocami. Krzyż andyjski więc jest nie tylko koncepcją geometryczną, ale również próbą symbolicznego wyobrażenia wznoszenia się człowieka ponad ziemskie warunki w jakich się znalazł.
W mitologii andyjskiej trzy strony krzyża oznaczają różne poziomy egzystencji. Są to Hana Pacha - świat zamieszkiwany przez wyższych bogów, Kay Pacha - świat naszej codzienności, oraz Urin Pacha - świat sił natury i przodków wspierających człowieka. Kolisty otwór w środku krzyża ma przedstawiać oś świata, przez którą dawni szamani przedostawali się do innych poziomów świadomości.
Inkowie uważali węża, pumę i kondora za święte zwierzęta. Wąż symbolizował świat podziemia, puma - świat ludzi, a kondor był strażnikiem miejsc świętych oraz przodków. Wąż był pierwszym etapem człowieka, siłą napędową która idzie wzdłuż kręgosłupa (w chińskiej filozofii energia chi). Puma uczyła stabilności, praktyki duchowej i doprowadzała do najwyższego szczebla - poziomu kondora. Kondor był uosobieniem boskości, łącznikiem między światem bogów i ludzi.
Cena: 15,00 zł
Cena promocyjna: 2,95 zł