![]() |
Cena: 99,00 zł Poleć znajomemu\ |
Mała płaskorzeźba wykonana z gliny ceramicznej przypominającej kamień. Płaskorzeźba jest płaska, ale twarz Słońca jest wypukła. Na górze uszko do zawieszenia na haku na ścianie. Wokół Słońca tradycyjne wzory z kultury Inków. Zawieszka jest w różnych odcieniach brązu, jest dość ciężka.
Dla ludu Inków naturalne było czczenie Słońca jako ich boga oraz wiara w to, że to bogowie przynoszą pioruny, trzęsienia ziemi i deszcz. Wierzyli że duchy natury mieszkające w ziemi sprawiają że wzrastają rośliny, płyną rzeki i strumienie. Przecież gdyby Słońce nie istniało, nie byłoby świata i nie byłoby zbioru plonów.
Podobnie jak wszystkie ludy których przetrwanie zależało od rolnictwa, Inkowie byli uzależnieni od nieprzewidywalnych sił Natury. Dlatego regularnie składali dary i urządzali ceremonie dziękczynne dla Słońca i innych bogów natury. Najważniejszym świętem było Inti Raymi, święto Wielkiego Słońca. W ten dzień Inkowie wkładali kolorowe stroje i pióropusze z różnobarwnych piór. Inti Raymi rozpoczynało się o świcie, kapłani wyśpiewywali hymny i modlitwy, a małe dzieci niosły figurkę Boga Słońca, wielki dysk w kolorze złotym z twarzą i promieniami. Potem organizowano wielką zabawę z tańcami na głównym placu w mieście.
Do dnia dzisiejszego Słońce jest symbolem życia w dobrym zdrowiu i obfitości darów, wdzięczności za dary otrzymane i oczekiwania z nadzieją na następne.
Cena: 99,00 zł